واکسن,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

استاد دانشگاه علوم و فناوری اردن گفت: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی سالانه یک ‌میلیون و ۶۰۰ هزار کودک قبل از یک سالگی می میرند؛ در حالی که یک میلیون و ۴۰۰ هزار مرگ در بین آنها به دلیل تزریق نکردن واکسن است.

به گزارش ایرنا از بنیاد مصطفی(ص)، یکی از پنل های روز دوم از پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی با ریاست عینی ادریس معاون دانشگاه پوترا مالزی و موضوع راهبردهای پیشرفته برای پیشگیری و تشخیص بیماری های واگیر در جهان اسلام برگزار شد.

 

مجید مسده از دانشگاه علوم و فناوری اردن در پنل واکاوی مقابله با بیماری های واگیر بر ضرورت واکسیناسیون و اهمیت آن در نظام بهداشت و درمان کشورها تاکید کرد.‌

 

به گفته مسده با وجود مزایای زیاد واکسیناسیون هنوز بسیاری از خانواده ها در اردن به کودکان خود واکسن نمی زنند.

 

مسده به همراه گروهی از دانشجویان خود مطالعه موردی برای پی بردن به وضعیت عمومی واکسیناسیون بین اقشار مختلف با تاکید بر میزان سواد و فعالیت های اجتماعی مادران انجام دادند و پی بردند در بعضی موارد مانند واکسن ب ث ژ، ۹۱ درصد از مادران به کودکان خود واکسن می زنند، ولی این رقم در مورد همه واکسن ها ثابت نیست.

 

همه گیر شدن بیماری نیوکاسل در بازه های مختلف زمانی 

همچنین دکتر خدیجه یوسف از گروه بیوشیمی و میکروب شناسی دانشگاه پوترا در مورد روش های تشخیص و درمان با واکسن بیماری نیوکاسل صحبت کرد. این بیماری ویروسی در پرندگان شیوع می کند و موجب خسارات زیادی می شود.

 

وی گفت: بیماری نیوکاسل در همه جای جهان دیده و در خاورمیانه، آفریقا و آسیا در بازه های مختلف زمانی همه گیر می شود.

 

مالاریا و جهش ژنتیکی پشه های ناقل

دکتر حمزه بابکر از دانشگاه سلطان قابوس عمان یکی دیگر از سخنرانان این پنل بود که در مورد بیماری مالاریا سخن گفت. 

 

وی با ارائه توضیحی در مورد این بیماری افزود: مالاریا در بسیاری از مناطق جهان شایع است و در سال ۲۰۱۷، بیش از ۲ میلیون مورد ابتلا و ۴۳۸ هزار مورد مرگ برجای گذاشته است.

 

وی به پیشرفت ها طی سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ اشاره کرد و گفت: در این بازه زمانی در ۵۷ کشور از ۱۰۶ کشور، میزان ابتلا ۷۵ درصد و میزان مرگ و میر، بر اثر این بیماری ۶۰ درصد کاهش یافت که موفقیت خوبی است، اما آمار بعد از آن، از ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ ثابت مانده است که دانشمندان از آن به بازگشت مالاریا تعبیر می کنند.

 

وی با استناد به مطالعه ای در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس گفت: ارتباط نزدیک ژنتیکی بین پشه های ناقل در منطقه و در مناطق دیگر وجود دارد که به معنای جهش ژنی سریع بین پشه ها است. با وجود تلاش ها برای مبارزه با این بیماری، انواع پیچیده تر و تکامل یافته تری از پشه ناقل دیده می شود و نابودی کامل آن به تجهیزات بیشتر همچنین نظارت بر موارد همه گیری نیاز دارد.

 

در پایان نیز دکتر رومینا حسن از دانشگاه آقاخان کراچی در مورد مقاومت به آنتی بیوتیک ها و آنتی میکروب ها به مثابه یک چالش جهانی سخن گفت.

 

حسن تاریخچه ای از اختراع آنتی بیوتیک ها و پنی سیلین بیان کرد و گفت: از وقتی پنی سیلین توسط فلمینگ کشف شد، زمان زیادی می گذرد و در این مدت مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در بدن انسان ها و حتی حیوانات افزایش یافته است.

 

وی بر اساس مطالعه موردی در پاکستان اظهار داشت: میزان تجویز آنتی بیوتیک برای انسان ها و میزان استفاده از آن برای حیوانات بسیار زیاد است و همین امر موجب شده هر روز به آنتی بیوتیک های بیشتر و قوی تری نیاز داشته باشیم.

 

حسن خاطرنشان کرد : مقاومت در برابر آنتی بیویتک و آنتی میکروب ها خسارات زیادی در حوزه های مختلف دارد که اگر با آن مقابله نشود افزایش خواهد یافت.

 

پنجمین دوره نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، در زیرشاخه های بیماری های واگیر و غیر واگیر در حوزه سلامت با موضوعات پیشگیری، تشخیص و درمان ۸ تا ۱۱ اسفند در دانشگاه کراچی در حال برگزاری است.

 

یکی از فعالیت های کلیدی پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، تاکید بر نقش دانشمندان زن جهان اسلام در توسعه علم و فناوری و حضور پررنگ آنان در این دوره از نشست استپ خواهد بود. 

 

این دوره از نشست استپ، به بررسی چالش های جهان اسلام در حوزه سلامت می پردازد و تازه ترین رویکردها و دستاوردهای دارویی برای مواجه با این چالش ها در آن بررسی می شود. 

 

در حاشیه برگزاری پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، سومین نمایشگاه آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام نیز برپا می شود و شرکت ها و سرمایه گذاران، همراه مهندسان و دانشمندانی که در تولیدات و خدمات جدید، موفقیت هایی را کسب کرده اند، در این نشست چهار روزه با یکدیگر دیدار خواهند کرد. نشست ایسا همزمان با نشست استپ در دانشگاه کراچی ادامه خواهد داشت. 

 

نشست تبادل تجربیات علم و فناوری(STEP) در کشورهای اسلامی، فرصتی خواهد بود تا دانشمندان کشورهای اسلامی و محققان جهان اسلام با یکدیگر دیدار کرده و دستاوردها و تجربیات موفق خود را برای یکدیگر و همچنین دانشمندان جوان به اشتراک بگذارند.

 

 

دسته‌ها: مطالب سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *