یکی از موسسه‌های خیریه تبلیغی در زمینه انجام جراحی رایگان شکاف کام و لب در زاهدان انجام داده بود، اما در نهایت هزینه از بیماران دریافت شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، «درمان رایگان شکاف کام و لب»، «درمان شکاف کام و لب در محروم‌ترین استان کشور»، «درمان رایگان شکاف کام و لب با هزینه اسکان در سیستان و بلوچستان» این‌ها تیتر‌های رسانه‌های زاهدان درباره یک اقدام برای رفع محرومیت و سلامتی کودکان است.

 

در استان سیستان و بلوچستان آمار کودکان متولد شده با ناهنجارزادی مادرزادی شکاف کام و لب بالاست و بسیاری از خانواده‌ها به دلیل محرومیت و فقر نه تنها توان پرداخت هزینه‌های جراحی فرزند خود را ندارند بلکه به نان شب خود محتاج هستند.

 

جراحی شکاف کام و لب رایگان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

تبلیغات یک موسسه خیریه برای جراحی رایگانشکاف کام و لب

مدتی قبل یک موسسه خیریه تبلیغاتی در زمینه درمان رایگان شکاف کام و لب انجام داد و در این تبلیغات عنوان شده بود به این منظور که کودکان گرفتار نقص مادرزادی قربانی فقر نشوند ما انجام این کار خیر را در سیستان و بلوچستان کلید زدیم، اما این کار خیر با حواشی همراه شد چرا که از والدین بیماران در حین ترخیص هزینه ٢٠٠ تا ۴٠٠ هزار تومانی درخواست شد و بر اساس سند مالی ترخیص حق العمل جراحی اخذ  و از طرفی در سایت خود بیمارستان نیز عنوان جراحی رایگان درج شده است.

 

والدین این کودکان مبتلا به نقص مادرزادی شکاف کام و لب با این ذهنیت که فرزندشان رایگان جراحی خواهد شد کیلومتر‌ها از مناطق مرزی استان راه طی می‌کنند تا شاید همچون سایر پدر و مادر‌ها بتوانند لبخند زیبای فرزندشان را ببیند چرا که کودکان مبتلا به ناهنجاری شکاف کام و لب نمی‌توانند لبخند بزنند و این افزون بر درد‌هایی است که این فرزندان در حین صحبت و غذاخوردن می‌کشند و خود حسرت و داغی بر دل پدر و مادرهاست، والدین این کودکان  آرزو دارند تا روزی فرزند دلبندشان سلامتی خود را به دست آورد و لبخند شیرین و معصوم او را بر لبانش ببیند.

 

سراغ مادر یکی از کودکانی است که با نقص مادرزادی شکاف کام و لب متولد شده و با پس از ثبت نام و قرار گرفتن در لیست نوبت از بیمارستان با آنها تماس گرفته می‌شود تا فرزندشان سلامت خود را بدست آورد و بتواند لبخند بزند، رفتیم تا از چند و چون جراحی و میزان هزینه دریافتی باخبر شویم.

 

جراحی شکاف کام و لب رایگان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

مادر این کودک مبتلا به شکاف کام و لب که دو روز پیش از بیمارستان مرخص شده است، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران ، گفت: من سرپرست خانواده هستم و توان پرداخت هزینه جراحی را نداریم اما پس از جراحی که برای ترخیص رفتیم به ما گفتند که باید هزینه جراحی را بپردازید.

 

در حالی که بغض و احساس شرمندگی را در صدایش حس می‌کردم، ادامه داد: همسرم پول ندارد یک جفت کفش بخرد و به همراه او با کفش پاره به بیمارستان آمدیم و اگر به ما می‌گفتند که هزینه‌های جراحی رایگان نیست فرزندم را به زاهدان نمی‌آوردم چرا که من سرپرست خانوار هستم و با شاطری نانوایی از آتش سرخ پول در می‌آورم و برای هر نان ۵۰۰ تومان می‌گیرم و با همین پول ناچیز خانواده ام گذران زندگی می‌کنند.

 

پدر یکی دیگر از کودکان که فرزندش ۶ ماهه او از بدو تولد با ناهنجاری شکاف کام متولد شده و اکنون کودک او از بیمارستان مرخص شده است، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: ما ساکن یکی از روستا‌های بخش رودبلندان از توابع نیکشهر هستیم که ۶۰۰ کیلومتر با زاهدان فاصله دارد و به زاهدان آمدیم چون فکر می‌کردیم قرار است فرزندمان را رایگان جراحی کنند و بالاخره سلامتی و لبخند او را ببینم.

 

وی درباره وضع معیشتی خود ادامه داد: من یک کارگر ساده هستم که با روزی ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان درآمد خرج خانواده ام را می‌دهم و توان پرداخت هزینه‌ها را نداشتم وباید چند صد هزار هزینه رفت و آمد می‌کردیم، اما ما به خاطر سلامتی فرزندانمان و رایگان بودن جراحی هر طور شده به زاهدان می‌آمدیم.

 

وی اظهار کرد: از یک ماهگی تا به حال ۶ بار به زاهدان آمدیم تا ویزیت و مراحل آمادگی برای عمل رایگان را انجام دهیم که در نهایت در ۶ ماهگی فرزندم به ما خبر دادند که نوبت عمل شما رسیده است و خوشحالم که فرزندم سلامتی خود را به دست آورده است البته زمانی که فرزندم از بیمارستان مرخص می‌شد به ما گفتند باید هزینه را بپردازید و ما در نهایت مجبور شدیم با سختی و زحمت ٢۴٣ هزار تومان پرداخت کنیم.

 

به دنبال این موضوع با رئیس بیمارستان علی بن ابی طالب زاهدان تماس برقرار کردیم تا از چند و چون ماجرا باخبر شویم.

 

جراحی شکاف کام و لب رایگان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

جراحی شکاف کام و لب ۱۱ کودکان با حضور پزشکی برجسته از بلژیک

مومنی رئیس بیمارستان علی بن ابی طالب زاهدان درباره موضوع تبلیغ جراحی رایگان شکاف کام و لب گفت: به دنبال اینکه در اردیبهشت ماه دکتر نجمی از بلژیک به ایران و استان سیستان و بلوچستان آمدند این جرقه زده شد تا ما سومین مرکز جراحی شکاف کام و لب را راه اندازی کنیم و کار تیمی با حضور جراحان اطفال، جراح پلاستیک، جراح گوش و حلق و بینی، جراح فک و صورت، متخصص بیهوشی و گفتاردرمان کلید خورد.

 

وی ادامه داد: ما یک کیمسیون پزشکی تشکیل می‌دهیم و در این کمیسیون در مورد بیماران تصمیم می‌گیرند و ما از یک ماه قبل به دلیل حضور دکتر نجمی در زاهدان تصمیم گرفتیم با بیمارانی که موارد پیچیده بودند تماس بگیریم تا دکتر نجمی آن‌ها را مورد جراحی قرار دهد و در مجموع ۱۵ بیمار منتخب شدند تا با حضور دکتر نجمی تحت عمل جراحی قرار گرفتند.

 

جراحی شکاف کام و لب رایگان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

جراحی ۱۱ کودک مبتلا به شکاف کام و لب با یک دهم هزینه واقعی

رئیس بیمارستان علی بن ابی طالب زاهدان گفت: ۲ بیمار به دلیل مشکل قلبی وبیهوشی سخت عمل آن‌ها کنسل شد و از ۱۳ بیمار، ۱۱ مورد دفترچه بیمه داشتند و با پوشش بیمه‌ای تحت عمل جراحی قرار گرفتند و حداکثر فرانشیزی که پرداخت کردند ۳۰۰ هزار تومان بود و ۲ بیماری که هزینه جراحی آنها بیش از ۲ میلیون بود به دلیل اینکه دفترچه بیمه نداشتند کامل رایگان جراحی شدند و هزینه‌ای از آن‌ها دریافت نشد.

 

مومنی با اشاره به میزان هزینه واقعی جراحی شکاف کام و لب و هزینه دریافتی از بیماران اظهار کرد: هزینه جراحی شکاف کام و لب حدود ۳ میلیون تومان است و ما با وجود کمیسیونی متشکل از چند فوق تخصص تنها ۳۰۰ هزار تومان هزینه از بیماران دریافت کردیم.

 

رئیس بیمارستان علی بن ابی طالب زاهدان درباره اینکه در رسانه‌ها و جراید اعلام شده بود که جراحی شکاف کام و لب رایگان انجام می‌شود، گفت: ما با موسسه محکم که ۲ سال قبل قرار داد بستیم و قرارداد ما بر این منوال نبود که هیچ هزینه‌ای از بیماران دریافت نکنیم و متاسفانه اخبار را به درستی انعکاس ندادند.

 

وی تاکید کرد: ما از روز اول به بیماران اعلام کردیم، بیمارانی که دفترچه بیمه دارند در نهایت فقط هزینه فرانشیز را پرداخت خواهند کرد و ما این از این به بعد نیز اعلام می‌کنیم که جراحی با تعرفه دولتی انجام می‌شود.

 

مومنی ادامه داد: خیریه نیز یک واحد کمکی است، ما در استان سیستان و بلوچستان جراح اطفال نداریم و همکاران جراح اطفال ما با کمک خیریه هر ماه به سیستان و بلوچستان مراجعه و به کودکان خدمت رسانی می‌کنند.

 

رئیس بیمارستان علی بن ابی طالب زاهدان درباره موردی که کودک به اتاق عمل رفته، اما پس از بیهوشی بیمار بدون اینکه جراحی شود تحویل خانواده می‌شود، گفت: ممکن است به دلیل اینکه ریسک جراحی بالا بوده است جراح نتوانسته بیمار را پذیرش و جراحی کند.

 

وی درباره مدت طولانی بستری برخی بیماران گفت: در صورتی که بیمار شرایط ترخیص را نداشته باشد ما بیمار را تا پایدار شدن شرایط بستری می‌کنیم و علت خاصی برای مدت طولانی بستری بیماران به جز شرایط جسمانی وجود ندارد.

 

جراحی شکاف کام و لب رایگان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

 بازپرداخت هزینه جراحی شکاف کام و لب به بیماران

مومنی تصریح کرد: ما ما ماهیانه ۳۰۰ میلیون تومان در بیمارستان علی بن ابی طالب زاهدان به دلیل شرایط مالی نامناسب به بیماران تخفیف می‌دهیم و ۱۱ مورد جراحی ۳۰۰ هزارتومانی هزینه‌ای در برابر این تخفیف‌ها نیست و ما چون در ابتدا به بیماران اعلام کردیم که فرانشیز از آن‌ها دریافت خواهد شد و مورد اعتراضی نداشتیم بیماران تحت جراحی قرار گرفتند و مطابق قرار فرانشیز را دریافت کردیم.

 

رئیس بیمارستان علی بن ابی طالب زاهدان گفت: ما از روز نخست با بیماران برای دریافت فرانشیز توافق کرده بودیم، اما اگر بیماری توان پرداخت این ۳۰۰ هزار تومان را نداشته و این هزینه از او دریافت شده است با تعامل با رسانه باشگاه خبرنگاران جوان و اعتماد به شما برای نشان دادن حسن نیت با وجود اینکه از قبل اعلام شده بود که هزینه فرانشیز را دریافت می‌کنیم، قول می‌دهیم که هزینه جراحی بیماران بی بضاعت را بازپس گردانیم.

 

وی ادامه داد: اگر شما می‌گویید همه ۱۱ بیمار نیازمند هستند با اعتماد به رسانه باشگاه خبرنگاران جوان ما هزینه جراحی هر ۱۱ بیمار نیازمند باز می‌گردانیم.

 

لازم به ذکر است؛ باشگاه خبرنگاران پیگیری ها را تا بازپرداخت کامل هزینه‌ها انجام خواهد داد و نتیجه را اطلاع رسانی خواهد کرد.

 

 

دسته‌ها: مطالب سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *