سعید نمکی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

وزیر بهداشت، گفت: هر دارویی که در داخل کشور تولید می شود، اجازه واردات مشابه آن را نمی دهیم.

به گزارش مهر، سعید نمکی، شب گذشته با حضور در برنامه نگاه یک، به تشریح وضعیت حوزه سلامت، به ویژه دارو پرداخت و گفت: ۹۷ درصد از داروهای مورد مصرف کشور در داخل تولید می‌شود اما این به معنی عدم وابستگی به واردات برای تأمین مواد اولیه نیست.

 

وزیر بهداشت، اظهارداشت: برای ۹۷ درصد از داروهای تولید داخل ۵۵۰ میلیون دلار و برای ۳ درصد داروی وارداتی ۱.۳ میلیارد دلار هزینه می‌کنیم.

 

وی گفت: در روزهای اولی که برای سرپرستی وزارت بهداشت انتخاب شدم در سازمان غذا و دارو تغییراتی ایجاد کردم و در ابلاغ رئیس این سازمان نیز تاکید کرده ام که هر دارویی که در داخل کشور تولید می‌شود اجازه واردات نخواهد داشت.

 

نمکی افزود: بنده در طول عمرم به جز یک قرص خارجی که برای مادرم تهیه می‌کنم و نمونه داخلی آن موجود نیست هیچ قرص خارجی تهیه نکرده ام چون اعتقاد دارم که صنعت داروسازی ایران یکی از پیشرفته‌ترین صنایع منطقه است.

 

وی ادامه داد: اشکال کار در حوزه دارو، فساد غیرمتعارفی است که در برخی از بخش‌های این حوزه شکل گرفته است چون داروهای وارداتی حاشیه سود بیشتری دارد و هزینه‌های بازاریابی و تحقیق و توسعه آن توسط شرکت خارجی تولید کننده، دریافت می‌شود.

 

نمکی افزود: وقتی واردات بی رویه در هر حوزه‌ای وجود داشته باشد، تولید داخلی لگد مال می‌شود و بنده اجازه لگدمال شدن تولید داخل در مقابل واردات داروهای خارجی که مشابه داخلی دارند را نخواهم داد.

 

وزیر بهداشت، تاکید کرد: جان و سلامت مردم برای ما مهم است و امکان ندارد که به خاطر صرفه جویی، اجازه وارد شدن آسیب به سلامت مردم را بدهیم.

 

وی افزود: اگر داروی تولید داخل مشکلی داشته باشد با قاطعیت با تولید کننده برخورد و آن را جریمه می‌کنیم.

 

 

دسته‌ها: مطالب سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *